Yucatánsky Polostrov: Mexiko

21.1. 2024Katarína303x0

Predstavíme si ultimátny itinerár pre tento čarovný kút sveta. Ja som ho kvôli nepredvídateľným komplikáciám (pozdravujem večne štrajkujúcich dopravcov v Guatemale) absolvovala na dva razy, ale pokiaľ máte 3 týždne až mesiac, dá sa to celé zvládnuť naraz. Ideálne je samozrejme stráviť tu viac času, ale ako pracujúci máme tieto možnosti trochu obmedzené.


Cestou spoznáme tri krajiny, a to Mexiko, Guatemalu a Belize. A to sa oplatí 🙂

Štartovacia pozícia je v Cancúne, keďže väčšina medzinárodných letov v tejto oblasti pristáva práve tu.

Cancun

Už samotné pristávanie v Cancúne stojí za to 🙂 Azúrové more sledujeme cestou, cez „celý“ Karibik. Mnoho turistov zamieri len sem, priamo do rezortu, na peknú pláž.. Na nás však čaká väčšie dobrodružstvo.
Z letiska sa do mesta dá dostať jednoducho autobusom (ADO bus), či už do Cancúnu alebo iných letovísk.
Mesto je čisté, nachádza sa tu prekvapivo veľa zelene, chodníky sú upravené (aj pre cyklistov), ale v zásade tu nie je čo vidieť. Zvolím dlhšiu prechádzka na pláž, do oblasti hotelov.. ale tie verejné časti nie sú veľmi lákavé. Popravde by som asi bola sklamaná, keby som prišla na celú dovolenku sem. Verím, že lepšie rezorty pláže od rias čistia. Ochutnám aj prvé nachos.

Valladolid

Sympatické mestečko dve hodiny autobusom z Cancúnu, ktoré môžete navštíviť spolu s výletom do Chichen Itzá alebo aj samostatne. Ja osobne hlasujem za samostatne.

Uličky lemované farebnými domami naozaj očaria, centrálny park s fontánou je miesto ‚kde to žije‘. Krátkou prechádzkou z centra sa dostaneme ku kostolu; tu nájdeme aj farebné písmená v ľudskej veľkosti. Tieto sú veľmi populárne v celom Mexiku.

Popri potulkách si rada sadnem na kávu a trochu limonády 😁 Áno, pollitrové citronády sú tu celkom bežné.

Chichen Itza

Pamiatka zapísaná v UNESCO a hlavná pyramída dokonca vyhlásená za novodobý div sveta – komplex Chichen Itza určite stojí za návštevu.

Ak si to tu ale chcete užiť bez davov turistov, vyžaduje to trochu plánovania. Väčšina návštevníkov sem dorazí na organizovaných zájazdoch z pobrežia. Takže je potrebné ich predbehnúť a byť tu skoro ráno alebo popoludní (prvá fotka je ešte s prítomnými skupinami, posledná už ku koncu otváracej doby). Autobus ADO stojí priamo pred bránou, takže je to ľahko zvládnuteľné.


Takisto odporúčam prenocovať v spomínanomm mestečku Valladolid, odkiaľ to je menej ako hodina.

Mayských miest sa v Mexiku nachádza viacero a každé má trochu inú atmosféru. Na návštevu si vyhraďte tak 2-3 hodiny, ideálne aj so sprievodcom (či už živým alebo papierovým) 🙂
Ešte malá rada na záver: keď si náhodou nie ste istí, ktorým smerom sa vybrať: sledujte stánky so suvenírmi!

Merida

Ďalším obľúbeným mestom tejto oblasti je Merida. Môžete stráviť hodiny túlaním sa po uliciach, ktoré sú poväčšine prekvapivo prázdne.
Mesto je centrum kultúry Yucatánskeho polostrova a základňa pre množstvo výletov.
Dá sa sem dostať pohodlne autobusom (cca 2 hodiny z Valladolidu, okolo 4 z Cancúnu). Už teraz je doprava pohodlná, no bude sa zlepšovať, vďaka budovaniu/rekonštrukcii diaľnic.

Hacienda Yaxcopoil

Ako z telenovely! Z Meridy sa robia rôzne jednodňové výlety ja som zvolila ten, ktorý obsahoval cenote aj ďalšie ruiny: Uxmal
Prvou zastávkou tohto výletu je Hacienda, kde sa za 150 MXN (cca 7 Eur) môžete poprechádzať a nahliadnuť, ako takéto obydlie vyzerá(lo). So vstupom dostaneme sprievodcu (čítajte: vytlačený papier s textom) 🙂 Obraz si ale vytvoriť viete.

Cenote Kankirixche
Moja prvá!
Cenoty (pokiaľ viem tak neexistuje slovenský preklad tohto slova) sú prepadliská s vodou, ktoré Mayom slúžili ako zdroje vody. Môžu byť vo forme jaskýň, otvorené alebo s prepadnutou strechou.

Yucatánsky polostrov je známy svojimi cenotes a je ich tu minimálne šesťtisíc, takže môže byť problém si vybrať. Samozrejme je to veľmi populárna atrakcia.

Preto sa veľmi teším, že v tejto „mojej“ mám niekoľko minút len sama pre seba.

Voda je teplejšia ako som čakala, ale plávať si takto pod zemou je parádny pocit.
Do tejto konkrétnej sa bežným autobusom nedostanete; je teda potrebné sa zúčastniť organizovaného zájazdu alebo mať požičané auto.

Uxmal
Ďalší obľúbený Mayský komplex v okolí. Výhodou je jednoznačne menšie množstvo turistov a možnosť lepších výhľadov vďaka kopcovitému terénu.
Ak sa ma opýtate, či by som odporučila skôr Uxmal alebo Chichen Itza, tak vám asi neodpoviem. Poslala by som vás získať svoj vlastný názor. Obe miesta majú svoje čaro a každé mesto je trochu iné.

Tu som bola súčasťou organizovaného výletu, ten zahŕňal aj anglicky hovoriaceho sprievodcu. A to väčšinou stojí za to; dozviete sa kopec zaujímavých vecí.

V Uxmale bola najväčšia koncentrácia leguánov 🦎, ktorí sa tu vyhrievajú na pamiatkach.
Takisto je v cene tradičný obed. Musím sa priznať, že limetková polievka nebude moja najobľúbenejšia (zato miestne panie z Mexika si ju ešte „olimetkovali“).

Choco museum
Pár minút od vchodu do Uxmalu sa nachádza čokoládové múzeum. Nie, nie je to len jedna budova s nejakou expozíciou. Je to väčší pozemok, kde nájdete rôzne rastliny a zvieratá, takisto ako celý príbeh od kakaa až po čokoládu.

Tiež je možné si v pravidelných intervaloch pozrieť tradičný mayský obrad. Keď už budete v okolí, navštívte aj toto miesto.

(Campeche)

(V zátvorke nájdete miesta, ktoré som osobne nenavštívila, ale môžete ich zaradiť do itineráru)

Strediskom oblasti je mesto San Francisco de Campeche, ktoré ponúka historické oblasti aj prírodné krásy. Nachádza sa na pobreží a tak tu zažijete aj plážový život.

Palenque

Do Palenque dorazí väčšina turistov po nočnej ceste autobusom, nie je to inak ani u mňa.
ADO autobusy, ktoré jazdia často sú naozaj pohodlné a dobre som si pospala. Stále to bol ale spánok v autobuse a tak jemne rozbitá zvažujem pre dnešok svoje možnosti.
Počasie nevyzerá najlepšie, tak začnem(e) bohatými raňajkami.

Mesto Palenque ako také nemá veľmi čo ponúknuť, dokonca sa neodporúča stráviť tu nejak viac času.. S ďalšími cestovateľmi sme sa ale zhodli, že má príjemnú atmosféru, s rôznymi kaviarňami a reštauráciami. Takže okrem návštevy Mayského mesta a vodopádov sa kľudne dá deň – dva zvládnuť aj tu.

Ruiny Palenque

Spomínala som, že každé Mayské mesto má svoju atmosféru?

Dážď ustal, tak z mestečka berieme Colectivo – čo je forma zdieľanej dopravy (či už minibusy, autá alebo podobné vozítka). Cena za jazdu je symbolická, ale môžete očakávať jemne vyššiu sumu oproti domácim.
Po krátkej jazde nás vyložia pri budove, ktorá pár dní v týždni slúži ako múzeum. Tu sa kupujú lístky, ale k samotnému vchodu si ešte musíte vyšľapať alebo sa odviezť.

Pár krokov od vstupu do areálu sa dostaneme na hlavné námestie. Veľa chrámov je zarastených a tak to pôsobí ozaj rozprávkovo. Tak trochu sa mi zdá, že tomuto miestu sa daždivé počasie hodí, ale poteší aj keď neskôr vykukne slnko.

Areál sa dá prejsť za hodinu-dve a neďaleko východu sa nachádzajú aj malé vodopády. Prechádzka sa končí pri predaji lístok (vstúpiť sa tadiaľ nedá) a tak je jednoduchšie dostať sa späť do mesta.

Cascadas Roberto Barrios
V okolí Palenque je viacero vodopádov do hodiny jazdy colectivom. My s Monikou (spoucestovateľkou zo Švajčiarska, s ktorou tu trávime spoločne čas) si vyberieme Roberto Barrios.
Je to necelá hodina od mesta, na zastávke rovno zaplatíme poplatok a popri kostole sa vyberieme k vode. Vzhľadom na daždivé počasie sme očakávali, že voda nebude najčistejšia a aj tak bolo.

Za normálnych okolností sa tu dá aj kúpať a stráviť niekoľko hodín.

(Tuxtla Gutierrez)

Tuxtla nie je zrovna turistické mesto, ale ak by ste chceli ušetriť čas, nachádza sa tu letisko, ktoré môžete využiť. Neďaleko mesta sa nachádza aj Sumidero kaňon, ktorý vyzerá očarujúco.

San Cristobal de las Casas

Veľmi sympatické mesto a pre mňa tak trochu „iné“ Mexiko. Je cítiť, že až sem väčšinou neprídu tí klasickí turisti ubytovaní v prímorských oblastiach.
Má príjemnú atmosféru, skoré ráno poskytuje pokojnú prechádzku. Cez deň sa uličky plnia ľuďmi, otvárajú sa rôznorodé reštaurácie a kaviarne.
Na dvoch koncoch centra ponúkajú kostoly na kopci pekné výhľady. Na schodoch sa nejak podozrivo zadýcham, „Asi som unavená“, hovorím si. Nie je to ale tým, nachádzam sa v 2121 m n.m., aj preto tu je v noci chladnejšie.

Ako sa sem dostať?

Pokiaľ cestujete, ako ja, z Palenque, sú dve možnosti: minibusom po kľukatej cestičke za 5 hodín alebo autobusom „dookola“ za 10.

Vec sa má tak, že som o tomto veľa čítala a stále som si nebola istá, či sú varovania o častých prepadoch na tejto trase opodstatnené. Keď ale prišla na hostel do Palenque Kanaďanka, ktorá išla opačným smerom kratšou trasou, priklonila som sa k dlhšej trase.

„Aká bola cesta, všetko ok?“ „Jasné, časť s nami šla policajná eskorta“. Tí ale isto nechodia s každým minibusom, takže odporúčam dlhšiu trasu ADO autobusom (naozaj sú pohodlné). Prípadne môžete použiť leteckú dopravu do Tuxly.

V ďalšej časti pokračujeme naše putovanie do Guatemaly.

Zo San Cristobalu je viacero spôsobov ako sa dostať do Guatemaly, najpohodlnejší (čo stále znamená 10 a viac hodín cesty) je zdieľaný van. Ako skupina prejdete oboma hranicami a znamená to menej starostí.

Precestovala som viac ako 75 krajín: na vlastnú päsť, jednoducho, lacno, dobrodružne a ukážem Vám ako môžete tiež. Môj príbeh si prečítate tu ->
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentáru.