Ako sa vyspať v inej časovej zóne

15.6. 2022Katarína749x0

Ľudské telo má svoj 24 hodinový cyklus. Rôznymi našimi aktivitami, všadeprítomnými obrazovkami a náročným životným štýlom si síce tento rytmus narúšame, ale vždy sa to nejak dorovná. Najväčší šok je ale, keď sa v rámci jedného dňa dostanete do iného časového pásma, bez ohľadu na to, koľko je to hodín a na ktorú je to stranu.

Karibik 2022


Mne v pamäti ostali dva najhoršie jetlagy za moju bohatú cestovateľakú kariéru.

Prvým bol výlet do New Yorku a druhým služobná cesta do Izraelu. V New Yorku som sa cítila unavená celý čas (za čo môže fakt, že som tam išla len na 4 dni). Problém bol asi aj ten, že to bol prvý výlet týmto smerom a telo bolo v šoku.

New York 2014

Tel Aviv je voči Bratislave len o hodinu východne, preto ma pásmová choroba dosť prekvapila. Hlavným dôvodom bol pravdepodobne denný režim, ktorý sa popri pracovných povinnostiach nemohol nijak posunúť, na rozdiel od dovoleniek (A dvakrát toľko práce ako zvyčajne, ale to už je k inej téme 🙂 )

Tel Aviv, Izrael 2016


Samotný let je fyzicky náročný (aj v prípade, že nebežíte k bráne minútu pred uzavretím), takže pravdepodobne pristanete unavený. Tento pocit vás však neopustí ani nadchádzajúce dni? Prečo je to tak? Máte pásmovú chorobu (tzv. jetlag).

Celý deň ste unavený a ospalý, lebo vaše biologické hodiny hlásia, že je noc. Konečne sa dostanete do postele a zrazu nie a nie zaspať, opäť to majú na starosti biologické procesy vášho tela.

Časom si na zlý pocit zvyknete a ste trochu “ohlúpnutí” pár dní. Podľa výskumov sa vďaka dennému svetlu telo vie prispôsobí približne hodinu za deň. Je niečo čo funguje, aby ste sa s tým ľahšie popasovali?

Tu je pár tipov:

  • Pokiaľ máte možnosť, skúste sa postupne začať prispôsobovať novej časovej zóne pár dní či týždňov pred výletom. Choďte spať skôr alebo neskôr (podľa časovej zóny vašej budúcej destinácie).
  • Ďalším malým trikom je prispôsobiť stravu novému pásmu. Keďže vaše telo je globálne nastavené na čas príjmu potravy, aj toto je možnosť ako ho trochu oklamať. (Samozrejme to nie je úplne zdravé.) V novej destinácii čím skôr nabehnite na raňajky-obed-večera podľa nového času, aj keď zrovna nebudete hladní.
  • Z výživových doplnkov je nápomocný melatonín. Je to hormón, ktorý sa v tele produkuje sám na základe striedania dňa a noci. Samotná zlúčenina melatonínu nenavodí spánok, ale dá telu potrebný signál na vyplavenie melatonínu, čím zvýši šance, že zaspíte. Ku “spánkovým pomocníkom” patria aj levanduľa a magnézium, tie môžu podporiť kvalitu spánku.

Tieto rady som mala “frajersky” nachystané zo svojich skúseností. Pri ďalšom štúdiu som sa ale dostala aj k aplikácii Timeshifter, ktorá podľa všetkého toto naplánuje za vás. Tak mi dajte vedieť, ak ju vyskúšate 🙂

Ak sa vám zdá, že pri cestovaní na východ sa vám prispôsobuje ťažšie, nie ste v tom sami. Má to dva dôvody: Jednak musíte zaspávať skôr než zvyčajne, čo je pre telo veľmi náročný proces. Druhý dôvod je trochu vedeckejší. Náš denný rytmus totižto nie je presných 24 hodín, ale približne o 15 minút viac. Takže je nastavenie do nového časového pásma máličko jednoduchšie.

Tu je malý zoznam pomocníkov, ktorých si pribaľte na cestu (či už na spánok v lietadle alebo neskôr ‘na mieste činu’):

  • melatonín, prípadne iné, čo vám odporučí lekár/lekárnik
  • štuple do uší
  • maska na oči
  • cestovný (alebo váš obľúbený) vankúš
  • slúchadlá, ktoré blokujú okolitý hluk
  • šatka, ponožky a iné pohodlné oblečenie
‚Pomocníci‘

Či už vás pásmová choroba postihne viac alebo menej, určite si nenechajte pokaziť dovolenke a odpočiňte si, keď potrebujete.

Čerpala som zo skúseností, od Dr. Breusa a z knihy Prečo Spíme od Matthew Walkera. Tieto zdroje odporúčam aj pri všeobecných problémoch so spánkom.

Precestovala som viac ako 75 krajín: na vlastnú päsť, jednoducho, lacno, dobrodružne a ukážem Vám ako môžete tiež. Môj príbeh si prečítate tu ->
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *