Roadtrip Rumunsko

11.10. 2024Katarína671x0

Tí, čo už v Rumunsku boli, mi určite dajú za pravdu, že krajina má čo ponúknuť. Od prírodných krás, cez historické pamiatky, až po gurmánsky zážitok (pre ľudí s dobrými žlčníkmi 😀).

Krajinu som navštívila zatiaľ dvakrát, raz sme leteli do Klužu a požičali auto, druhý raz sme šli celú cestu z Bratislavy až ku Brašova za jeden deň. Poďme sa spolu pozrieť na itinerár, ktorý by som vyskladala na dlhší výlet.

Krajinu som navštívila zatiaľ dvakrát, raz sme leteli do Klužu a požičali auto, druhý raz sme šli celú cestu z Bratislavy až ku Brašovu za jeden deň. Poďme sa spolu pozrieť na itinerár, ktorý by som vyskladala na dlhší výlet.

Deň 1

Deva a Korvínov hrad (Hunedoara)

Okolo mesta Deva sme len prechádzali, ale z diaľky sa týči pevnosť, ktorá určite stojí za návštevu. Ďalej môžete navštíviť zoologickú aj botanickú záhradu, mestský park, či múzeum.

Hrad Hunedoara je vskutku impozantný, ponúka aj prehliadky (my sme ho videli len z von). Ubytovanie na noc nájdeme napríklad na www.booking.com, podľa preferencií.

Deň 2

Sibiu

Dnes je to len krátky presun do mesta Sibiu. Tí dobrodružnejší môžu cestou navštíviť impozantnú citadelu v meste Alba Iulia. V Sibiu sa ubytujeme a prejdeme sa starým mestom, miestne uličky majú príjemnú atmosféru aj večer. Dnešok je oddychový po dlhej ceste autom a pred nadchádzajúcimi dobrodružstvami.

Deň 3

Transfăgărășan

Dnes sa oplatí začať skoro ráno, keďže ako prvá nás čaká známa cesta Transfăgărășan. Je snom každého vášnivého šoféra a pastvou pre oči všetkých cestovateľov. Počas cesty nájdete viac odstavných miest, odkiaľ môžete obdivovať výhľady. V samotnom sedle nechýba ubytovanie, reštaurácie, jazero a niekoľko turistických trás. Určite sa oplatí chvíľu zdržať a možno aj prespať. Cestou dole opäť môžete využiť niekoľko zastávok a užiť si hory. 

Hrad Poenari

Na južnej strane cesty Transafagarasan, chvíľu za veľkým jazerom, sa nachádza “skutočný” Drakulov hrad: Poenari (aspoň tak sa traduje). Je to vlastne len zrúcanina, na ktorú sa dostanete po krátkom výstupe. Žiaľ sa už viac ako dva roky opravuje a prístup je uzavretý. Pripájam preto viac fotiek. (Pri vašej ceste si overte aktuálnu situáciu.)

Pokiaľ je hrad stále zavretý, oplatí sa ešte trochu šoférovať a ušetriť tak čas na ďalší deň. Na prespanie sú tri možnosti:

  • priamo niekde okolo hradu Bran, nech sme dnu ráno prví
  • v menšom mestečku Râșnov
  • vo väčšom meste Brašov

Ubytovať sa môžeme na dve noci (a viac), je tu čo pozerať

Deň 4
Drakulov hrad Bran

Ráno odporúčam začať návštevou hradu Bran, moderného Drakulovho hradu. Je to asi najturistickejšia pamiatka celého Rumunska, tak sa pripravte, že tu nebudete sami. Vstupné si viete kúpiť dopredu online alebo v automatoch pri vchode. V cene je prehliadka hradu; návštevu mučiarne a časového tunelu si dokúpite osobitne (buď tu alebo pred danou atrakciou). Nájdete tu aj malý suvenírový obchod, keby ste si chceli kúpiť netopiera v náleve, napríklad. Pod hradom sa dá poprechádzať v parku a užiť si ďalšie uhly pohľadu. Neobídete ani kvantum suvenírových obchodov.

Râșnov

Pár minút severne sa nachádza mestečko Râșnov, kde sme strávili šesť dní na festivale. V neveľkom centre nájdete niekoľko reštaurácií a výťahom sa môžete vyviezť k hradbám. Tu sa môžete zadarmo poprechádzať a užiť si niekoľko atrakcií, vnútro je žiaľ v rekonštrukcii.

Miestnym vláčikom alebo pár minútami pešo sa presuniete do Dinoparku. Užijú si to tu skôr deti, ale ja som zistila, že som veľa druhov dinosaurov nepoznala.

Cca dva kilometre ďalej po ceste je možné navštíviť malú, ale impozantnú jaskyňu. Prehliadka trvá len 15 minút.

Deň 5 a 6
Brašov

Brašov je jedno z najkrajších miest v Transylvánii, historické centrum mesta je známe svojou nádhernou architektúrou, najmä Čiernym kostolom (Biserica Neagră), ktorý je najväčšou gotickou stavbou v juhovýchodnej Európe. Uličky starého mesta sú plné kaviarní, reštaurácií a obchodov, pričom na hlavnom námestí Piața Sfatului môžete zažiť príjemnú atmosféru.

Okolie ponúka veľa možností ďalších výletov za históriou, či do prirody. Podľa preferencií a počtu dní, ktoré máte si určite vyberiete:

  • Kaňon Zărnești (Prapastiile Zărneștilor)
  • Libearty Bear Sanctuary Zarnesti – záchranná stanica medveďa hnedého, s dobrými recenziami
  • Lanovka z mesta Busteni s turistikou v horách (alebo len kávou na chate)
  • Zámok Peleș v meste Sinaia. Peleș je jedným z najkrajších zámkov v Európe, postavený v neorenesančnom štýle.


Deň 7-8

Tí, čo sa ponáhľajú, môžu rovno zamieriť do mestečka Sighișoara a preskočiť na deň 10.

Delta Dunaja

Pre priaznivcov vody sa núka možnosť pozrieť sa k Delte Dunaja a obdivovať tento národný park. Takisto sa tu dá stráviť noc a vzhľadom na vzdialenosť to bude esenciálne. Tulcea je hlavným východiskovým bodom pre prieskum tohto prírodného pokladu. Delta Dunaja je biosférickou rezerváciou UNESCO a ponúka nádherné scenérie, bohatú faunu a flóru, ako aj možnosť plavieb loďou po ramene Dunaja.

Deň 9

Ďalej (a tak trochu naspäť) sa vyberieme miestnymi kľukatými cestami do soľnej bane, najväčšej v Európe.

Salina Slănic Prahova (Mina Unirea)

Táto baňa je vskutku veľkolepá. Auto necháme na parkovisku (poplatok dve Eurá), kúpime si lístok a počkáme na autobus. Ten nás prevedie cez (stále aktívny) areál dlhou chodbou až dnu. Na prehliadku je potrebná tak hodina dve, môžete si dať kávu, či zahrať basketbal, deti sa tiež zabavia.

Podľa toho, koľko ostane času, môžeme ešte navštíviť Kláštor Ciolanu (Mănăstirea Ciolanu) a/alebo Vulcanii Noroioși (Bahenné sopky). Toto je jedna z najunikátnejších prírodných atrakcií v Rumunsku, nachádzajúca sa asi 30 km od Buzău. Bahenné sopky sú malé krátery, ktoré vyvierajú plyn a bahno z podzemia, čím vytvárajú fascinujúce krajinné útvary. Je to obľúbené miesto pre milovníkov prírody a geológie.
Ubytovanie zvolíme niekde na vidieku alebo v mestečku Buzău.

Deň 10

Pokiaľ niečo ostalo z dňa 9, dnes ráno to dobehneme a pokračujeme do malebného mesta.

Sighișoara

Sighișoara je jedno z historicky najzachovalejších miest v Rumunsku, známe svojím stredovekým charakterom a atmosférou. Toto opevnené mesto, zapísané na zozname UNESCO, je rodiskom Vlada Tepesa (tak sa volal Drakula), čo len pridáva na jeho tajomnosti. Dominantou mesta je ikonická Hodinová veža, ktorá ponúka nádherné výhľady na farebné strechy starého mesta a kľukaté uličky. Prechádzka cez historické centrum pripomína návrat v čase – s dláždenými ulicami, starými domami a útulnými kaviarňami.

Deň 11
Salina Turda

Jedna z najimpozantnejších soľných baní na svete ponúka návštevníkom unikátny zážitok z prechádzky podzemnými chodbami, ktoré slúžili na ťažbu soli už od rímskych čias. Dnes je baňa premenená na podzemný zábavný park s atrakciami, ako sú jazero s loďkami, mini golf či podzemný amfiteáter s vynikajúcou akustikou. Interiér, osvetlený dramatickými svetlami, vytvára magickú atmosféru, ktorá návštevníkov zavedie do úplne iného sveta. Salina Turda je nielen technickým divom, ale aj miestom, ktoré kombinuje históriu, zdravie a zábavu.

Pokiaľ máte silu na 8 a viac hodín šoferóvania, môžete už dnes spať doma.

Deň 12

Kluž

Výlet si predĺžime ešte v meste Kluž. Nie je tu až tak čo obdivovať, ale zájsť na rozlúčkovú koložvársku kapustu sa oplatí.

Cestou naspäť na Slovensku je možné si spraviť prestávku v končinách z prvých dvoch dní, ak sme niečo nestihli alebo sa nám zapáčilo.
Prípadne viete odbočiť do Budapešti, Gyoru alebo iného mesta cestou.

Tento roadtrip sa samozrejme dá ľubovoľne predĺžiť alebo skrátiť, každému podľa chuti.

Precestovala som viac ako 75 krajín: na vlastnú päsť, jednoducho, lacno, dobrodružne a ukážem Vám ako môžete tiež. Môj príbeh si prečítate tu ->
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *