Keby ste mali v Jordánsku zažiť len jedno dobrodružstvo, odporúčam púšť Wadi Rum.
Cesta trvá niečo viac ako hodinu autom z Akaby (čo je náš prípad); môžete využiť aj miestnu dopravu alebo turistický autobus; opýtajte sa vo svojom ubytovaní. Z Ammánu je táto cesta až 4h, čo odporúčam rozkúskovať a zaradiť cestou na program Mŕtve More a/alebo Petru.
Z Akaby vyrážame poobede, mimo mesta sa šoféruje príjemne. Najprv prechádzame vstupnou bránou, kde sa len opýtajú, či máme Jordan Pass. Máme. Keby sme nemali, vstup stojí 5 JOD (cca 6,50,- Eur). Ďalšia zastávka sú miestni sprievodcovia, ktorí zisťujú, či už máte zajednané ubytovanie a výlet. Máme.
My sme zvolili Bedouin Night Camp a môžem ich odporučiť. Nie je to žiadny luxus, ale chlapci boli veľmi milí, majú radi čo robia a program sa nám páčil. Svoj nocľah si dopredu môžete objednať cez Booking, kde vidíte prekvapivo nízke ceny. To naše bolo 11 Eur za nocľah s večerou a raňajkami pre dve. Už toto samotné je super zážitok a isto sa pýtate: ako na tom zarábajú? Keď už je človek tu, určite si zaplatí nejaký výlet, možno aj dva. A tie už nie sú lacný špás.
Púštne dobrodružstvo začína z dedinky, kde zaparkujete (alebo vystúpite) a so svojimi vecami sa presuniete na džíp.
Od polohy kempu tak trochu záleží, či sa vám oplatí Výlet za západom slnka (Sunset Tour) za 25 JOD (cca 33 Eur) na osobu, cena sa líši sa od počtu osôb. Tieto sú uvedené pre náš kemp, ale v zásade budú +- všade rovnaké. Asi by sme bez tohto výletu prežili, ale keď už sme sa vybrali, naozaj sme si to užili (čo znamená cca milión fotiek a videí).
V kempe sa ubytujeme v stane, dáme si čaj pri ohni a v hlavnom stane nám je naservírovaná tradičná večera. Po nej sedíme pri ohni a rozprávame sa. Náš vedúci je dosť rozhorčený, keďže v súčasnosti tieto výlety obsluhujú len miestni beduíni. Takto je to autentické a peniaze idú správnym ľuďom. O niekoľko dní majú od štátu získať možnosť sprevádzať aj bežní Jordánci, tak si dajte záležať pri výbere, keď toto miesto navštívite.
S hviezdami je to trochu slabšie, lebo im vo svietení konkuruje mesiac. Aj tak je to dosť čarovné a fotogenické. Noc je mrazivá, spíme kompletne oblečení a zakutraní v troch dekách. Elektrinu tu získavajú zo slnečných panelov, ale na kúrenie to nevychádza.
Ďalšou voľbou výletu je Poldenný výlet (Half-day trip) za 40 JOD (cca 52 Eur) na osobu (pri 2-5 ľuďoch). Keďže sme si zvolili pre náš roadtrip akčný plán, tento výlet začíname skôr a je to trochu výhoda pri niektorých zastávkach.
Začíname pri známom oblúku, kde je cesta dole a hore celkom akčná; neodporúčam ľuďom, čo sa boja výšok.
Aj samotná jazda džípom má svoje čaro a užije si to asi každý. Ráno je chladné, ale ako vychádza slnko, zhadzujeme vrstvy.
Posledné roky sa rozmohol tzv. sandboarding, hovorila som si, že to chcem skúsiť. Tak som skúsila. Náročné je šliapanie hore kopcom, samotná jazda je už potom zážitok.
Z tohto miesta sa peši presúvame priľahlým kaňonom, neuveriteľné, čo vie príroda zariadiť.
Na základe môjho malého prieskumu vychádza, že väčšina výletov má podobnú trasu a pri ďalšom (menšom) oblúku to už začneme pociťovať. Stále ale na nič nečakáme; viem si predstaviť, že v sezóne je to o dosť horšie.
Nasleduje obrovský kaňon, kde sa nachádzajú historické obrazy a vyzerá naozaj čarovne. Po predchádzajúcich dažďoch však nie je úplne prechodný a vlastne ani nemáme čas.
Poslednou zastávkou je piesková duna s fajn výhľadmi, to už si ale pofotíme len “z džípu”.
Celodenný výlet zahŕňa tie isté zastávky, pravdepodobne budete mať aj viac času. Pokiaľ si výlet zvolíte v sezóne a v noci nebude mrznúť, kľudne si tu naplánujte dve noci.